wtorek, lutego 23, 2010

Save The Peak

Musiałem kilka dni temu udać się do eLeJ na spotkanie i o poranku wyjechałem z centrum San Francisco w stronę miasta Aniołów (z aniołami to miejsce ma niewiele wspólnego). Byłem naprawdę zadziwiony, że nie natrafiłem na korki, których obawiałem się na moście Bay Bridge i w okolicach Dublina. "Wyleciałem" na I-5 i po niecałych 6 godzinach zaparkowałem w podziemiach centrum handlowego Hollywood Highland.

Do spotkania miałem ponad godzinę to postanowiłem posnuć się po tym miejscu, które zwykle omijam (shopping traktuję jak tortury). Fontanna pośrodku małego placyku delikatnie chłodziła mgiełką z wody a dzień był upalny. Wielkie ozdobne słonie spoglądały na mnie z góry dowodząc o mega kiczowatości tego przybytku.

Stada Azjatek latały jak opętane robiąc zdjęcia wszystkiemu i wszystkim. Wielka betonowa sofa Road to Hollywood była cały czas okupowana przez turystów robiących pamiątkowe zdjęcia ze znakiem słynnym znakiem Hollywood w tle.

Trafił się nawet jakiś wypadek, ktoś umarł na chodniku i policja zamknęła pół głównej ulicy. W międzyczasie moją uwagę przykuł ów słynny znak - ikona krainy snów na wzgórzach. Powoli znane wszystkim litery były zasłaniane nowymi, trwało to w miarę szybko i moim oczom ukazał się napis "Save The Peak". Okazało się, że 138 akrów prywatnego terenu po lewej stronie od znaku zostanie sprzedane developerowi jeśli do 13 Kwietnia grupa/inicjatywa nie uzbiera 12.5 miliona dolarów. Nie wygląda to dobrze, ludzie obawiają się wielkich i drogich rezydencji psujących znaną na cały świat panoramę wzgórz ze znakiem Hollywood...


Muir Woods National Monument

Muir Woods National Monument znajduje się na wybrzeżu Pacyfiku w hrabstwie Marin w Kalifornii, około 19 km na północ od San Francisco. Zajmuje przestrzeń 226 ha z których 97 ha to obszar porośnięty przez ogromne drzewa Coast Redwoods (Sequoia sempervirens). Do parku wiedzie bardzo kręta droga co może, źle wpływać na osoby mające chorobę lokomocyjną, w okresie wakacyjnym lub w weekendy park jest oblegany przez turystówi mieszkańców Bay Area. Muir Woods oferuje kilka ciekawych szlaków pieszych dla zaawansowanych piechurów a dla osób chcących tylko pooglądać wysokie Redwoods znajdziemy tam główny szlak nie wymagający doświadczenia i dobrej kondycji. Przyznam, że ten park niczym specjalnie mnie nie ujął i jakoś specjalnie nie będę go polecał. Wolę już Big Basin State Park.Z parkiem i jego nazwą związana jest postać Johna Muira, który w drugiej połowie XIX usilnie walczył o objęcie przez rząd ochroną gór Sierra Nevada. Prowadził kampanię przeciw rabunkowej eksploatacji lasów i niekontrolowanej wycince drzew. W 1890 roku w znaczniej mierze dzięki jego wysiłkom, prezydent Harrison podpisał akty erekcyjne trzech parków narodowych: Yosemite (był to drugi po Yellowstone park narodowy w Stanach Zjednoczonych), Sequoia i General Grant potem włączony do Kings Canyon. 28 maja 1892 roku w San Francisco John Muir zakłada Sierra Club – pierwszą organizację ochrony przyrody i środowiska w Stanach zjednoczonych. Muir zasłynął jako organizator i czynny uczestnik wielu akcji ratowania dzikiej przyrody i pozostawienia środowiska w niezmienionej postaci. Chyba najsłynniejsza, a zarazem najbardziej dramatyczna była próba powstrzymania budowy tamy w Hetch Hetchy Valley w Yosemite National Park. Mimo wieloletnich wysiłków ostatecznie bitwa o ochronę doliny, która Miuir chciał uznać rezerwatem zostaje przegrana. Na rok przed jego śmiercią, prezydent Woodrow Wilson podpisuje zgodę na budowę tamy, uznając argumenty o wzrastającym zapotrzebowaniu na wodę pobliskiego San Francisco.

Bezsprzecznie największym osiągnięciem Muira jest zwrócenie uwagi Amerykanów na potrzebę ochrony przyrody. Jego liczne publikacje do dziś inspirują wielu ekologów i obrońców przyrody. Uznawany za jednego z najsłynniejszych Kalifornijczyków, a jego imię nosi kilka szczytów i dolin oraz kilkadziesiąt szkół i organizacji. Muir do końca życia pozostał aktywnym obrońcą przyrody, umiera 24 grudnia 1914 roku w wieku 76 lat.

John Miur do dziś nazywany jest „Ojcem Systemu Parków Narodowych w USA”.
Muir Woods National Monument


Tourist Club

Opuszczając Park Muir Woods warto zatrzymać się w pobliskim hm... no teraz jak to naawać? najbardziej pasuje tutaj -> w Bawarskim Schronisku, które oferuje piwo (niemieckie) i przekąski ale przede wszystkim niesamowite widoki i naprawdę są to chwilę, że czujemy się jak w europie.

W 1912 roku grupa Niemców mieszkająca w San Francisco, którzy nazywali się German Nature Friends wykupili kawałek ziemi na tym terenie i wybudowali schronisko funkcjonujące na zasadzie prywatnego klubu pod nazwą The Tourist Club.

Ale aby się tutaj dostać trzeba przejść spory kawałek od parkingu stromym szlakiem w głąb doliny... a potem trzeba pokonać tą samą trasę pod górę!!!

30 Ridge Ave
Mill Valley, CA 94941
www.touristclubsf.org