poniedziałek, września 08, 2008

The Rock

"Break the rules and you go to prison.
Break the prison rules and you go to Alcatraz."


La Isla de los Alcatraces, Island of the Birds lub po prostu Alcatraz to wyspa niedaleko San Francisco. Znajduje się na niej nieczynne więzienie o zaostrzonym rygorze, działające od 1934 do 1963. Zamknięte zostało głównie z powodu wysokich kosztów utrzymywania więzienia na wyspie oraz błędów konstrukcyjnych, które ułatwiały ucieczki. Więzienie kryje wiele zagadek i tajemnic które nie zostały rozwikłane do dziś.

Oficjalnie, przez 29 lat działalności więzienia, tylko jednemu więźniowi udało się z niego uciec, choć odnotowano aż 14 prób z udziałem 34 więźniów, w tym dwóch którzy próbowali uciec dwa razy; sześciu uciekinierów zastrzelono, dwóch utonęło, pięciu nie odnaleziono, pozostałych złapano. Dwóch wydostało się z wyspy ale zostało pojmanych, jeden w 1945, drugi w 1962.Podczas najsłynniejszej próby ucieczki w dniu 11 czerwca 1962, trzech uciekinierów (Frank Morris i bracia John i Clarence Anglin) zdołało wydostać się za mury więzienia, ale potem najprawdopodobniej utonęło przy próbie dopłynięcia do stałego lądu. Na podstawie opowieści o owych ucieczkach powstało kilka filmów, m.in. Ucieczka z Alcatraz z Clintem Eastwoodem. W programie dokumentalnym Pogromcy mitów starano się udowodnić, że ucieczka z więzienia była możliwa - autorzy programu przepłynęli bezpiecznie zatokę San Francisco w przez siebie wykonanym z płaszczy przeciwdeszczowych "pontonie". Z drugiej strony fakt, że po upływie wielu lat nie ma o uciekinierach żadnej wieści, pomimo że wyjawienie informacji o ich losach gwarantowałoby sławę i pieniądze, zdaje się świadczyć że żadna z ucieczek nie była udana.
Jednym z pierwszych więźniów, którzy przybyli do Alcatraz, był Al Capone, „król” nielegalnego alkoholu i morderca. Dostał numer 85. Za karę w więzieniu czyścił toalety. Po pięciu latach został zwolniony, jednak nie był już „wielkim baronem”.
Wycieczkę zaczynamy z Pier 33 - UWAGA! - nie jest to Fishermans Wharf, taki błąd najczęściej popełniają turyści. Bilety proponuję zakupić przez internet z wyprzedzeniem, rzadko bywa tak, że na dany dzień można kupić bilet w kasach. Cena biletu to dla osoby dorosłej 26 dolarów. Promy na wyspę pływają od godziny 9 rano do późnego popołudnia. W informacji na bilecie proszeni jesteśmy o przybycie na miejsce na 30 minut przez termine - osobiście byłem na miejscu na 10 minut przezd czasem odpłynięcia, ten długi termin spowodowany jest zapewne tym, że obsługa robi pamiątkową fotograię każdemu przechodzącemu przez bramkę turyście. Prom jest trzypoziomowy i jak to bywa nawyższy pokład oblegany jest przez ludzi, którzy biegają od burty do burty robiąc zdjęcia. Na promie można kupić przekąski i napoje (również piwo). Rejs trwa bardzo krótko. Wysiadamy przy nabrzeżu, gdzie wita nas ranger i opowiada historię wyspy, nie trzeba słuchać można od razu udać się na górę do głównego bloku wiezienia. Po drodze można zobaczyć film w salce kinowej i małe muzeum o Alcatraz. W głównym bloku wiezienia jest opcja Audio Tour, gdzie dostajemy słuchawki z odtwarzaczem, który służy nam za przewodnika. Block z celami nie imponuje wielkością i dość szybko można zwiedzić cały teren. Niektóre cele są otwarte i można zrobic sobie w nich pamiątkowe zdjęcia. Na terenie przy latarni morskiej można podziwiać panoramę San Francisco i mostu Golden Gate. Teren poza głównym blokiem jest bardzo zniszczony, nie robi dobrego wrażenia i wiele miejsc jest zamkniętych dla zwiedzających. Na miejscu jest kilka sklepów z pamiątkami. Promy z wyspy odpływają o określonych porach, a informacje o godzinach znajdziemy w kilku miejscach na terenie więzienia. Czas jaki można spędzić w Alcatraz to średnio 2-3 godzin. Prom wraca do Pier 33 - skąd wyruszaliśmy.