wtorek, grudnia 16, 2008

日本町 - San Francisco po Japońsku.

Japantown
Japantown (znany również jako "Nihonmachi", 日本町, "Little Osaka" i "Miasto J") obejmuje obszar około sześciu przecznic w dzielnicy Western Addict. Znajdziemy tutaj dużo japońskich restauracji, supermarketów, hoteli i banków. Jej głównym punktem jest Japan Center (otwarty w 1968 roku) z wysoką pięcio-poziomową Pagodą (Peace Pagoda), zaprojektowaną przez japońskiego architekta Yoshiro Taniguchi. Japantown w SF jest największą i najstarszą taką enklawą w Stanach Zjednoczonych. Jednak jest to tylko cień tego, czym była przed II wojną światową. Obecnie istnieją tylko dwa inne Japantowns w Stanach Zjednoczonych. Po japońskim ataku na Pearl Harbor, rząd USA internował większość Japończyków i Amerykanów pochodzenia japońskiego. Pozostawione po nich miejsce szybko zostało wypełnione przez tysiące ciemnoskórych Amerykanów, którzy opuścili rolnicze Południe w poszukiwaniu pracy w przemyśle zbrojeniowym w Kalifornii. Po wojnie, niektórzy Amerykanie japońskiego pochodzenia wrócili, a za nimi nowi imigranci niezrażeni trudną historią obu krajów.



Japanese Tea Garden
Japoński Ogród Herbaciany jest niezmiernie popularną atrakcją Parku Golden Gate, pierwotnie zbudowany jako element całego kompleksu Targów Międzynarodowych w Kalifornii w 1894 roku. Jest to Najstarszy publiczny ogród japoński w Stanach Zjednoczonych, za niewielką opłatą (4 $) można przespacerować się wąskimi ścieżkami pomiędzy roślinnością pochodząca z kraju kwitnącej wiśni. W centralnym miejscu stoi wysoka kolorowa pagoda u podnóża której znajduję się mały staw z pięknymi rybami. Chodząc po zakamarkach ogrodu można natrafić na posąg buddy, typową dla Japonii bramę z bambusowymi wrotami i mostek, który jest sporym wyzwaniem dla każdego. Przejście po nim wymaga odwagi i małych umiejętności wspinaczkowych. Mały sklepik w środku oferuję pamiątki.


Japanese Tea Garden

Japantown

Californication

Właśnie zakończył się 2 sezon mojego ulubionego serialu i nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na 3 sezon, którego 12 odcinków zamówiła stacja Showtime :).

"Najbardziej niepoprawny program, jaki można było oglądać bez użycia karty kredytowej, jedyna komedia dla dorosłych, która faktycznie jest dla dorosłych” –
tak o "Californication" napisał amerykański magazyn Rolling Stone.

Californication jest to serial ShowTime który przkracza pewne granice. Główną z nich jest tu rozwiązłość seksualna. Główny bohater Hank Moody stara się odzyskać swoją byłą dziewczynę Karen, a zarazem matkę jego 13-letniej córki. Nie jest to zadanie proste, gdyż niedawno się ona zaręczyła. Pierwszy sezon przedstawia głównie jego postępującą degrengoladę, objawiającą się m.in. zwariowanymi przygodami na jedną noc. Natomiast w drugim widzimy jego próbę odbicia się niemalże od dna i walkę o odzyskanie zaufania Karen. Pomimo stałego wątku przewodniego czyli przelotnego seksu, Hank podejmuję próbę stworzenia szczęśliwej rodziny, fabuła jest znacząco zróżnicowana pomiędzy seriami. Dla mnie idolem stała się postać Lew Ashby, który prosi Hanka o napisanie swojej biografii. Facet potrafi się bawić ...
.