środa, lipca 15, 2009

Z wizytą w muzeum Intela


"Liczba tranzystorów na jednym procesorze
podwaja się co 18-24 miesiące z zachowaniem ceny procesora"
Prawo Moore'a

W samym sercu Doliny Krzemowej znajdziemy malutkie muzeum firmy Intel (przypomina bardzo muzeum Microsoftu w Redmond). Wstęp jest bezpłatny, a do zobaczenia jest kilka ciekawych ekspozycji, w tym kilka interaktywnych - można porozmawiać z robotem, przymierzyć ubrania używane w laboratoriach firmy i wiele innych.
Intel to największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych. Firmę założyli 18 lipca 1968 roku Gordon E. Moore oraz Robert Noyce, a nazwa pochodzi od słów "Integrated Electronics". Niedługo poźniej dołączył do nich Andrew Grove, późniejszy wieloletni prezes firmy. Siedziba główna znajduje się w Santa Clara w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Oprócz mikroprocesorów wytwarza między innymi płyty główne, chipsety do płyt głównych i wiele innych.

Na początku działalności Intel produkował przede wszystkim pamięci RAM. Pierwszym procesorem był zaprezentowany w 1971 roku i4004, a 10 lat później procesor Intel
8088 został wykorzystany przez firmę IBM do budowy komputera IBM PC. W 1985 roku Intel zaprzestał produkcji pamięci RAM ze względu na bardzo silną konkurencję i związany z tym stale zmniejszający się udział w tym rynku. W tym czasie procesory z rodziny x86 były już najważniejszym produktem firmy. W latach 90-tych Intel mocno inwestował w projektowanie nowych mikroprocesorów i promował rozwój rynku komputerów osobistych. Dzięki temu stał się dominującym dostawcą mikroprocesorów dla tych komputerów. A teraz wszystkie nowe komputery Mac są wyposażone w procesory Intel.


Intel