niedziela, czerwca 28, 2009

S.F. Pride '09

Pogoda dopisała w ten weekend (aż za bardzo) i słynna Parada Równości odbyła się w przyjemnych warunkach atmosferycznych :) Od 10.30 rano z okolic stacji BART Embarcadero ruszyły tłumy kolorowo ubranych "paradowiczów". Parada SF Pride to manifestacja dumy ze swojej "inności seksualnej" i wolności jej okazywania zwłaszcza w San Francisco. Byli też wszyscy liczący się lokalni politycy i przedstawiciele zawodów tak lubianych w mieście jak min. Strażacy i Policja :).
Parada przemaszerowała przez główną ulicę miasta i zakończyła się pod City Hall na Civic Center gdzie przerodziła się w wielką imprezę (duża część przeniosła się tradycyjnie na Castro i Mission).
Zawsze jakaś atrakcja i warto było popatrzeć. A tak na marginesie to ostatnio w SF co chwila parady, wiece i imprezy... aż trudno za tym nadążyć :)
San Francisco Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender Pride Celebration, powszechnie znane jako SF Pride jest paradą i festiwalem odbywającym się w czerwcu każdego roku w San Francisco.
Pierwsza parada odbyła się w 1970 roku. Od 1972 roku, impreza miała miejsce każdego następnego roku. Nazwa festiwalu zmieniała się na przestrzeni lat żeby w końcu pozostać w obecnej formie.

Słynna Rainbow Flag utożsamiana z ruchem Gay-owskim została pierwotnie utworzona przez Gilbert Baker w 1978 roku na San Francisco Pride Parade. Pierwotnie miała osiem pasków, ale później została uproszczona do obecnych sześciu pasów. Flaga Rainbow z ośmioma paskami powiewa ponad Harvey Milk Plaza w dzielnicy Castro.
SF Pride 2009